Zadaszenie tarasu

Taras drewniany zadaszony

Ta realizacja wygląda na proste zadaszenie tarasu, jednak w rzeczywistości była sporym wyzwaniem. Musieliśmy bowiem sprostać dwóm istotnym kwestiom.

Po pierwsze budynek charakteryzuje się niezwykle niską zabudową z dachem o znacznym spadku. Szkielet zadaszenia tarasu musiał być tak dopasowany, by nie zaburzał proporcji budynku, co wpłynęłoby na estetykę zarówno jego, jak i całej aranżacji ogrodu.

szkielet zadaszenia tarasu
zadaszony taras od południa

Po drugie taras  na stronę południową. Projekt wymagał zatem rozwiązań dla komfortowej, zacienionej strefy idealnej do odpoczynku, które jednocześnie nie zasłaniałyby widoków. Tymczasem właściciele mają się czym zachwycać. Nieruchomość zlokalizowana jest w przepięknej okolicy, w otoczeniu naturalnej roślinności i niewielkich, urokliwych pagórków.  

Wszystkie nasze projekty powstają po bezpłatnej wizycie w miejscu inwestycji. To pozwala nam realnie ocenić ukształtowanie terenu, lokalizację samej zabudowy, charakter budynku i otoczenia, a także potrzeby i oczekiwania samych właścicieli. Kompilacja tych elementów daje nam możliwość stworzenia funkcjonalnego projektu o designie dopasowanym do domu i ogrodu.

Tak też było i w tym przypadku. Zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy proste zadaszenie tarasu, które wtapia się w prostokątny budynek, stając się jego naturalnym elementem.

drewno konstrukcyjne na zadaszenie tarasu
taras drewniany zadaszony

Taras drewniany zadaszony – szkielet konstrukcji

To podstawa każdego projektu, gdyż to on najbardziej przykuwa uwagę. Pełni nie tylko rolę nośną, ale określa charakter. W tej realizacji wykorzystaliśmy drewno konstrukcyjne na zadaszenie tarasu w kolorze złotego dębu. Jego barwa dopasowana jest do stolarki okiennej oraz elementów ozdobnych na elewacji.

Dzięki szczotkowaniu uwidoczniliśmy słoje i sęki, co nadaje mu bardziej klasycznego wyglądu.

Jego istotną częścią są stałe panele z pionowymi żaluzjami umieszczone na rogach każdego boku. Wprowadzają delikatny półcień, a jednocześnie pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza. Nie zasłaniają widoku. Spełniają zatem wszystkie wymagania, z którymi przyszło nam się zmierzyć.

taras drewniany zadaszony z ażurami
prosty taras zadaszony

Dach w prostym zadaszeniu tarasu

Do wykończenia konstrukcji wykorzystaliśmy mleczne szkło hartowane, które chroni przed promieniami słońca. Rozprasza je, tworzy we wnętrzu przyjemny półcień, zapobiega przed nadmiernym nagrzewaniem wnętrza. Jest najlepszym rozwiązaniem, gdy tworzymy zadaszony taras od południa. Jednocześnie szkło jest wizualnie lżejsze niż drewniany dach, dzięki czemu nie przytłacza konstrukcji.

Wszystkie te elementy sprawiły, że powstał dom parterowy z zadaszonym tarasem – miejscem idealnym na niedzielne obiady, weekendowe spotkania z przyjaciółmi i w gronie rodziny.

Oczami wyobraźni już widzimy właścicieli z orzeźwiającym napojem w ręku w letnie popołudnie.

Następca konstrukcji z płaskim dachem jest konstrukcja oparta o opatentowane przez nas rozwiązanie. Projekt Szyba na zadaszenie tarasu, jest jednym z pierwszych projektów w tym systemie.